Mart 30, 2021

Uzaya Çıkan İlk Kadın

by fikret in Genel

Valentina Vladimirovna Tereşkova (Rusça: Валенти́на Влади́мировна Терешко́ва)(d. 6 Mart 1937), emekli Sovyet kozmonotu ve siyasetçi.

Uzaya çıkan ilk kadın ve ilk sivil. 16 Haziran 1963 yılında, #Vostok6 pilotluğu için 400’ü aşkın başvuru ve 5 finalist arasından #Tereşkova birinci seçildi. Uzayda, Dünya’nın yörüngesinde 48 tur atarak yaklaşık 3 gün geçirdi.

#Kozmonot olarak işe alınmadan önce Tereşkova tekstil fabrikası montaj işçisi ve amatör bir #skydiving sporcusuydu. 1969’da #ilkkadınkozmonot grubunun dağılmasından sonra #SovyetlerBirliği Komünist Partisi’nin önde gelen bir üyesi oldu ve çeşitli politik görevlerde bulundu. Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra siyasi olarak aktif kaldı ve hâlâ Sovyet sonrası Rusya’da bir kahraman olarak görülüyor.

2013’te fırsat sağlanırsa Mars’a tek yönlü bir yolculuk yapmayı istedi.

2014 Kış Olimpiyatlarının açılış töreninde #Olimpiyat bayrağını taşıyan biriydi.

16 Haziran 1963’te Tereşkova, Vostok 6 ile uçarak #uzayaçıkanilkkadın ve ilk sivil oldu.
Dünya yörüngesinde 48 tur attı ve neredeyse üç gün uzayda kaldı (o zamana kadar uzaya giden Amerikalı astronotların toplam süresinden fazla)

Uzaya çıkan ikinci kadın, Tereşkova’dan 19 yıl sonra yine bir Sovyet olan Svetlana Savitskaya’dır.

Ay’a iniş konusunda da ABD’nin ardından ikinci olma olanakları varken Sovyetler bunu yapmamıştır. Tereşkova’nın uçtuğu Vostok 6, #Vostok serisinin son uçuşudur.

Kadınların hayatta varoluş mücadelesi, her sektörde, her mevkiide ve hayatın kendi içinde hala devam etmektedir.